ODISEJEVA ŠPILJA
Špiljska dama Mljeta, koja nosi naziv po grčkom junaku Odiseju, krasi južnu obalu otoka te se nalazi u blizini Babinog Polja. Ta je legendarna špilja visoko na listi svakog posjetitelja otoka - što zbog legende o Odiseju i nimfi Kalipso koja se uz nju veže, što zbog svoje atraktivnosti. Stoga, odlučite li se zaviriti u koju mljetsku špilju, onda neka to svakako bude - Odisejeva. No, prije se pripremite jer je dolazak do špilje pravi izazov, pogotovo ako joj odlučite pristupiti s kopnene strane, preko strmih, improviziranih stuba. Za taj pothvat svakako obucite čvrstu obuću. U ljetnim mjesecima preporuka je do špilje, čije je dno ispunjeno morem i do koje s morske strane vodi prodor poput tunela (dug 20 m), uplivati ili ući manjim čamcem. Ulaskom u špilju ući ćete u zasigurno najneobičniju jadransku luku koju ribari oduvijek koriste kao sklonište za svoje čamce, mreže, parangale, vesla i ostali ribarski alat. Moguće da ćete u njoj vidjeti i, danas zabranjenu, mljetsku vršu.
Najbolje vrijeme za ulazak u špilju je u ljetnim mjesecima, oko podneva, kada sunčeva svjetlost najjače udara na špilju. U moru se tada stvara očaravajući spektar boja, prava svjetlosna čarolija kojoj ne odolijevaju ni turisti, ni fotografi, kao ni ljubitelji istinskih prirodnih fenomena. U samu špilju, zbog visokih stijena, svijetlost nikad ne dopire.
Ovu špilju jajolikog oblika zbog urušenog svoda često nazivaju i jamom jer, kada biste je pogledali iz ptičje perspektive, izgleda poput velike rupe u zemlji. U njoj je nekad boravila i sredozemna medvjedica (Monachusmonachus).
Legenda o Odiseju
Prije ulaska u špilju od otočana poslušajte i Legendu o Odiseju, koja se veže uz to njihovo špiljsko blago. Tako ćete se još bolje pripremiti za ulazak i kvalitetnije doživjeti posjet špilji. Ispred špilje se nalazi hrid Ogiran. Za vrijeme visoke plime ili jakog južnog vjetra hrid je potpuno prekrivena morem i, kao takva, predstavlja realnu opasnost za moreplovce. Prema legendi, Odisej je brodom udario u hrid i doživio brodolom te doplivao do špilje, u kojoj se sklonio. Otokom je u to vrijeme vladala nimfa Kalipso čijim je čarima, kao i ljepotama njezinog otoka, Odisej podlegao te ostao "zarobljen" na otoku sedam godina, kada je po nalogu bogova bio pušten.
Razlog zbog kojeg otočani vjeruju kako je upravo Mljet opisan kao drevna Ogigija u slavnom grčkom epu Odiseji, leži u činjenici gdje Homer navodi kako su maslinici i vinogradi bili odmah nadomak samog mjesta brodoloma, što na Mljetu to zbilja tako i jest. No, vjerojatno zbog veličine i razvikanosti u svijetu, ali i zbog jednakog imena kroz povijest, legenda o Odiseju često se pripisuje otoku Malti, a ne Mljetu.